Na zahriatie: Tvárou v tvár perle orientu;Druhá časť

Autor: Ivana Schnürerová | 2.3.2015 o 20:09 | Karma článku: 3,48 | Prečítané:  236x

Ulice Káhiry sú známe predovšetkým nepokojmi, ktoré organizovali najmä odporcovia starého režimu. Obete, zhorené budovy a médiami šírená panika- veci, ktoré vkladali do ľudí nielen pobúrenie, ale aj strach navštíviť hocakú dovolenkovú časť Egypta. Prečo teda navštíviť Káhiru? Možno z recesie? Možno zo zvedavosti? Nie je potrebné hľadať dôvody, veď ako hovorí staré egyptské príslovie: ,,Načúvaj svojmu presvedčeniu, aj keď sa rozumu zdajú dôvody nezmyselné."  A napokon, spoznávaním nových kultúr si rozširujeme hranice tolerancie a pochopenia. 

Káhira

Po takmer ôsmich hodinách strávených v autobuse som si konečne mohla natiahnuť a zohriať nohy na rannom slnku. Tak dlho nám totiž trvala cesta z Hurghady do Káhiry. Hlavné mesto Egypta leží na brehoch najdlhšej  rieky  sveta- Nílu. Tá pretína mesto na dve polovice a prináša oddávna život do tohto kraja. Na stromoch rastú žlté prezreté datle alebo oranžové pomaranče. ,,V Egypte sa nedarí marhuliam. Preto zvykneme hovoriť: až dozrejú marhule,“ povedala vzrastom malá, ale zato výrečnosťou veľká Egypťanka Laila, ktorá nás lámavou češtinou sprevádzala návštevou Káhiry.

Autobus na chvíľu zastal a na nás sa dívali tmaví muži oblečení vo vojenskej uniforme a so samopalmi v ruke. Prísnym tváram dotvárali zmraštené čelá nepriateľský výraz. A ja som s malou dušičkou ledva čakala, kedy sa už-už pohneme. Videla som ich všade. Či už strážili vojenské stanice, miesta demonštrácií alebo dovolenkové rezorty. Každú chvíľu sme počuli nejaké narážanie plechov a trúbenie. ,,Videli ste to? Autá do seba v narazili a oni sa pohli ďalej akoby nič. Ja by som okamžite dvihla mobil a volala do poisťovne,“ rozhorčovala sa naša spolucestujúca. Keď sme dorazili do Al- Mathaf al-misrí (egyptské múzeum), prekvapili ma zničené budovy. Ich obhorené fasády, porozbíjané okná a k tomu obité sochy pred múzeom.  Zničili ich obyvatelia pri masových protestoch. Poobzerala som sa naokolo a neudržala som smiech nad obchodníkom spiacim na chladničke vo výklade, ktorý asi vykonával obedňajšiu siestu. Veci, ktoré som si všímala mi boli proti srsti, ako napríklad sliepky tlačiace sa v malých klietkach v dodávkach alebo nepríjemný pach na ulici po koňoch a iných zvierat.

História na mňa z tohto mesta dýchala z každej bočnej uličky. No kopa odpadkov a špina mi tento zážitok trochu okorenila. To všetko sa mi zdalo také divné, až mi to všetko prišlo neskôr prirodzené. Ľudia si  tu žijú svoj život tak veľmi odlišný od Európanov. Moja výbušná povaha by mi nedovolila netrápiť sa nad tým,  že by mi vodič autobusu nezastavil a ja by som musela naskakovať do autobusu za jazdy. Mám pocit, že v Egypte to ľudia berú ako samozrejmosť. Vodič vám zastaví hocikde. Stačí len mávnuť rukou.

Zastavili sme sa v najväčšej a najslávnejšej parfumérií v Káhire. Sadla som si na mäkučké, prepychové sedačky a obdivovala som množstvo očarujúcich prepracovaných flakónov na poličkách. Uchlipla som si dúšok čaju, posilnila sa cukrovinkami a nechala som sa unášať prezentáciou vôní. Tak známe vône značkových parfumov bez kvapky alkoholu. V tomto ma parfuméria očarila. Priňuchla som si k vôni Egyptská kráľovná. Jej vôňa ma okúzlila natoľko, že jeden flakón tejto vône dodnes zdobí ako šperk moju izbu.

Vo všetkých parfumoch využívajú len prírodné esencie a oleje, a preto sú vhodné pre alergikov najmä v letnom období. A aj keď vôňu, ktorú vám ponúkne Káhira, rozhodne nemôžeme prirovnať parfumu, jej esencie vám možno lepšie pomôžu pochopiť tak odlišnú kultúru.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko vzdelaných a talentovaných ľudí si môže Slovensko odpáliť?

Neútočme na seba, nepoužívajme slovník, ktorý nás vracia do obdobia mečiarovského gádžovstva, povinnosťou politikov je krajinu kultivovať.

PRIMÁR

Prečo by ste nemali ísť spať nahnevaní

Vedci objavili spôsob, ako sa lepšie vyrovnať so zlými spomienkami.


Už ste čítali?