Na zahriatie: Tvárou v tvár perle orientu; Časť tretia

Autor: Ivana Schnürerová | 8.3.2015 o 14:48 | Karma článku: 2,87 | Prečítané:  205x

Už pred desiatkami rokov lákal Egypt nie len zvedavcov z celého sveta milujúcich históriu, ale aj zlodejov bažiacich po pokladoch, ukrytých v bájnych hrobkách faraónov. Uložili ich tam blízki zosnulých, aby ani po smrti netrpeli nedostatkom. Tajomstvá hrobiek a ich strážkyne- Sfingy, nenechajú chladným žiadneho návštevníka.

Po stopách dávnych faraónov

Pyramídy zabezpečujú krajine trvalý finančný príjem vďaka turistike. Jeden zo siedmich divov sveta sa mi z panorámy ponúkal ako na dlani. Nohy som mala zaprášené od piesku a slnko mi pálilo tvár. Nikde nič. Len obrovský púštny horizont, mnoho turistov a monumentálne stavby z kameňa. Pred mnohými tisíckami rokov ich postavili pre faraónov starí Egypťania. Sú rovnako tajomné ako na začiatku. Naplnené bohatstvom ma lákali tak, ako aj zlodejov. Netúžila som po zlate ani drahocennostiach, cítila som len túžbu poznať tajomstvo prefíkaných chodieb, ktoré boli prepletené  mnohými nástrahami. Mnohé z týchto majestátnych hrobiek sú dnes vyrabované. Pyramídy v Gíze doplňujú menšie - určené faraónovým ženám. Keď sme do jednej vošli, chlad, stiesnené podmienky a zlý prístup vo mne vzbudzovali taký pocit skľúčenosti, že som pozbierala všetky sily a vyšplhala som sa čo najrýchlejšie po drevenom rebríku späť za svetlom.

Tajomná Sfinga ako strážkyňa hrobiek ešte nikomu neprezradila svoje tajomstvo. Cítila som sa, akoby som listovala v knihe o Egyptských pokladoch. Ale bolo to skutočné. Atmosféru mi kazili len dlhé zástupy ľudí a otravní obchodníci, ktorí sú ako komáre. ,,Dobrá cena pani. Kúpte pane, je to dobrá cena. Dám vám to lacnejšie,“  tlačili nám do rúk šatky- arafatky, strúhané sošky z dreva alebo vyrobené z hliny. Cítila som ich na každom kroku. Ich pach po pote, smrad z tiav a dotieravé ruky, ktorými si pýtali peniaze. ,,Nie, ďakujem,“ odvrkla som, keď mi tisli do ruky povraz s ťavou, kvôli krajšej fotografii. Keď sme im odmietli zaplatiť, začali nám rozhorčene niečo vysvetľovať a keď sme ich šomraniu po arabsky nerozumeli, pre istotu zvýšili hlasitosť, aby sme ich už konečne pochopili. Nenaleteli sme ani na ich sľuby, ani na horekovanie a nátlaky. Výlet k pyramídam by nás  totiž stál omnoho viac, ako sme si prv mysleli.

Podmorské bohatstvo

V Červenom mori na mňa čakalo nespočetné množstvo koralov. Mimo centra sa nám pod morskou hladinou otvoril veľkolepý svet, ktorý hýri všetkými farbami. Ako amatérskym potápačom nám úplne postačili šnorchle a plávacie plutvy. V koralových útesoch sa o ohromujúci zážitok postarali všetky nezvyčajné tvory, ktoré sa pred nami skrývali a znovu objavovali v morskej temnote. Akoby sa s nami chceli hrať na schovávačku. Nemuseli sme  ich prenasledovať. Ľahla som si  na hladinu a nechala sa unášať morským prúdom. Oni prišli sami. Ukázali sa nám v plnej kráse. Akoby sa pod vodu ukryla dúha. ,,Na niektoré ryby si musíte dávať pozor, lebo ich ostré zuby dokážu byť zradné. Rovnako vás prosím, nepreceňujte svoje sily,“ oboznámil nás skúsený potápač a v tom sa stratil pod vodou. A my s ním.

Egypt je krajinou atraktívnou pre ľudí, ktorí túžia vidieť inú kultúru akú máme v Európe. Hoci je ťažké zvyknúť si na skutočne veľké rozdiely, či už teplotné alebo mentálne, vedzte, že tu na vás čakajú zážitky, ktoré ostanú vo vašej mysli ukryté ako poklad zahrabaný v piesku času.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko vzdelaných a talentovaných ľudí si môže Slovensko odpáliť?

Neútočme na seba, nepoužívajme slovník, ktorý nás vracia do obdobia mečiarovského gádžovstva, povinnosťou politikov je krajinu kultivovať.

PRIMÁR

Prečo by ste nemali ísť spať nahnevaní

Vedci objavili spôsob, ako sa lepšie vyrovnať so zlými spomienkami.


Už ste čítali?